توضیحات کامل :

پاورپوینت بررسی ماتریس جنرال الکتریک در 43 اسلاید بسیار زیبا و قابل ویرایش آماده ارائه با اسلایدشو با فرمت pptx و رعایت تمامی استانداردهای زبان فارسی

 

 

فهرست مطالب

مقدمه

واحد استراتژیک کسب و کار چیست؟

آشنایی با ابزار

مزیتهای مدل

محدودیتهای مدل

مقایسه ماتریس جنرال الکتریک با ماتریس گروه مشاوران بوستون

نحوه استفاده از مدل

 

بخشی از متن

مقدمه

وقتی که کسب و کار بزرگ می‌شود، به طور خودکار در مراحل رشد خود، در محصولات و خدمات تنوع ایجاد می‌شود و نتیجه‌اش این می‌شود که مالکان یا مدیران ارشد آن کسب و کار نیاز شدیدی به ایجاد یک «سازمان مادر» برای راهبری تمام کسب و کارها را احساس می‌کنند. یکی از انتظاراتی که از این سازمان می‌رود این است که بتواند «فرزندان» یا همان کسب و کارها را به گونه‌ای مدیریت کند که سودآوری مجموعه بنگاه افزایش داشته باشد.

گاهی اوقات یک کسب و کار قدرتمند است و باید آن را شناسایی کرده و سرمایه‌گذاری‌های زیادی را به عنوان مرکز سودهای شگرف انجام دهیم تا مزیت رقابتی آن حفظ شده و یا بهبود یابد و یا اینکه در مدل کسب و کار برخی دیگر، تغییرات اساسی داد. یک تصمیم در سطح سازمان مادری یا همان بنگاه، تصمیمی است که در پی آن تغییرات زیادی در مجموعه موجود ایجاد خواهد کرد. سوال اینکه از کجا بدانیم این تصمیمات درست هستند؟ در پاسخ می‌توان گفت یکی از ابزارهای کارآمد و مشهور در این زمینه چارچوب جنرال الکتریک است. این چارچوب، یک ابزار طراحی استراتژی است که رویکرد نظام‌مندی را برای تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری‌ در واحدهای استراتژیک کسب و کار ارائه می‌دهد. از آنجاکه واحد استراتژیک کسب و کار (Strategic Business Unit) یک موضوع کلیدی در اینجا است، ابتداء به این موضوع می‌پردازیم که این واحد چیست؟ 

 واحد استراتژیک کسب و کار چیست؟

منظور از واحد استراتژیک کسب و کار (Strategic Business Units - SBUs) مراکز سود در قالب شرکت یا مرکز یا موسسه است. این ماتریس از این لحاظ که در یافتن راهکارهای استراتژیک سودمند واقع می‌شود، معروف است.  به طور معمول خطوط تولید و محصولات را هم می‌توان به عنوان واحد کسب و کار تلقی کرد. توجه داشته باشید، اگرچه از این ماتریس برای کسب و کارهای هلدینگ استفاده می‌شود، اما پیشنهاد می‌کنیم حتی اگر یک محصول یا خط تولید دارید، از این ماتریس برای ارزیابی واحد کسب و کار استفاده کرده و سعی کنید راهکارهای پیشنهادی آن را در محتوای کسب و کار خود عملیاتی کنید.

و ...